Ana içeriğe atla

Ders Detayı

Ders Tanımı

DersKoduYarıyılT+U SaatKrediAKTS
BİLGİSAYAR DESTEKLİ TASARIM VE ANALİZ3+035
Ders Programı Pazartesi 13:30-14:15 Pazartesi 14:30-15:15 Pazartesi 15:30-16:15
Ön Koşul Dersleri
Önerilen Seçmeli Dersler
Dersin Diliİngilizce
Dersin SeviyesiLisans
Dersin TürüPrograma Bağlı Seçmeli
Dersin KoordinatörüDr.Öğr.Üye. Atakan MANGIR
Dersi VerenlerDr.Öğr.Üye. Vefa OKUMUŞ
Dersin Yardımcıları
Dersin Amacıİnşaat Mühendisliği'nde bilgisayar destekli tasarım ve analiz ile ilgili teorik ve pratik temel bilgilerin elde edilmesi ve bir binanın modellenebilmesi, analiz edilebilmesi ve tasarlanabilmesinin öğrenimi.
Dersin İçeriğiBu ders; Giriş,Malzeme, kesit özellikleri ve yüklerin tanıtımı,Koordinat sistemleri, grid çizgileri, çubuk ve alan elemanlarda iç kuvvetler,Menüler: File, Edit, View, Define, Draw,Menüler: Select, Assign, Analyze, Display, Design, Options, Tools, Help,Kısayollar ve temel işlemler, 2 boyutlu örnek yapı statiği soru çözümleri,2 Boyutlu Betonarme çerçeve çözümü,4 Katlı Betonarme Yapı Çözümü (sadece üstyapı),4 Katlı Betonarme Yapı Çözümü (temel ve üstyapı birlikte),Radye temel kontrolü,Betonarme çerçeve analiz ve boyutlandırılması,Kafes sistem analiz ve boyutlandırılması,Dışmerkez çaprazlı çelik yapı sistemi,Final Projesi örnek çözümü; konularını içermektedir.
Dersin İçeriğiÖğretim YöntemleriÖlçme Yöntemleri
Öğrenciler, dersi bütünüyle öğrendiklerinde: 1. İnşaat mühendisliğinde yapıların bilgisayar destekli tasarım ve analizi ile ilgili temel becerileri öğrenebilirler, 2. Yapıları bilgisayar destekli olarak modelleyebilirler, 3. Tasarım yükleri altında yapıları analiz edebilirler.1, 12, 14, 15, 16, 2, 3, 4, 6A, C, D
Öğretim Yöntemleri:1: Anlatım, 12: Örnek Olay, 14: Bireysel Çalışma, 15: Problem Çözme, 16: Proje Temelli Öğrenme, 2: Soru - Cevap, 3: Tartışma, 4: Alıştırma ve Uygulama, 6: Gösterip Yapma
Ölçme Yöntemleri:A: Yazılı sınav, C: Ödev, D: Proje / Tasarım

Ders Akışı

SıraKonularÖn Hazırlık
1Giriş
2Malzeme, kesit özellikleri ve yüklerin tanıtımı
3Koordinat sistemleri, grid çizgileri, çubuk ve alan elemanlarda iç kuvvetler
4Menüler: File, Edit, View, Define, Draw
5Menüler: Select, Assign, Analyze, Display, Design, Options, Tools, Help
6Kısayollar ve temel işlemler, 2 boyutlu örnek yapı statiği soru çözümleri
72 Boyutlu Betonarme çerçeve çözümü
84 Katlı Betonarme Yapı Çözümü (sadece üstyapı)
94 Katlı Betonarme Yapı Çözümü (temel ve üstyapı birlikte)
10Radye temel kontrolü
11Betonarme çerçeve analiz ve boyutlandırılması
12Kafes sistem analiz ve boyutlandırılması
13Dışmerkez çaprazlı çelik yapı sistemi
14Final Projesi örnek çözümü
Kaynak
Örneklerle SAP 2000 - V20 - Günay Özmen, Engin Orakdöğen, Kutlu Darılmaz, Birsen Yayınevi, 2018. Yapı Mühendisliği Problemlerinde SAP2000 Uygulamaları, Bilge DORAN, Ali BOZER, Bülent AKBAŞ, Erkan ŞENOL, Birsen Yayınevi, 2019. csi knowledge base, wiki.csiamerica.com, 2021

Dersin Program Yeterliliklerine Katkısı

Dersin Program Yeterliliklerine Katkısı
NoProgram Yeterliliği Katkı Düzeyi
12345
0
Matematik, fen bilimleri ve ilgili mühendislik disiplinine özgü konularda yeterli bilgi birikimi; bu alanlardaki kuramsal ve uygulamalı bilgileri, karmaşık mühendislik problemlerinde kullanabilme becerisi.
X
0
Karmaşık mühendislik problemlerini saptama, tanımlama, formüle etme ve çözme becerisi; bu amaçla uygun analiz ve modelleme yöntemlerini seçme ve uygulama becerisi.
X
0
Karmaşık bir sistemi, süreci, cihazı veya ürünü gerçekçi kısıtlar ve koşullar altında, belirli gereksinimleri karşılayacak şekilde tasarlama becerisi; bu amaçla modern tasarım yöntemlerini uygulama becerisi.
X
0
Mühendislik uygulamalarında karşılaşılan karmaşık problemlerin analizi ve çözümü için gerekli olan modern teknik ve araçları geliştirme, seçme ve kullanma becerisi; bilişim teknolojilerini etkin bir şekilde kullanma becerisi.
X
0
Karmaşık mühendislik problemlerinin veya disipline özgü araştırma konularının incelenmesi için deney tasarlama, deney yapma, veri toplama, sonuçları analiz etme ve yorumlama becerisi.
X
0
Disiplin içi ve çok disiplinli takımlarda etkin biçimde çalışabilme becerisi; bireysel çalışma becerisi.
X
0
Türkçe sözlü ve yazılı etkin iletişim kurma becerisi; en az bir yabancı dil bilgisi; etkin rapor yazma ve yazılı raporları anlama, tasarım ve üretim raporları hazırlayabilme, etkin sunum yapabilme, açık ve anlaşılır talimat verme ve alma becerisi.
X
0
Yaşam boyu öğrenmenin gerekliliği bilinci; bilgiye erişebilme, bilim ve teknolojideki gelişmeleri izleme ve kendini sürekli yenileme becerisi.
X
0
Etik ilkelerine uygun davranma, mesleki ve etik sorumluluk bilinci; mühendislik uygulamalarında kullanılan standartlar hakkında bilgi.
X
0
Proje yönetimi, risk yönetimi ve değişiklik yönetimi gibi, iş hayatındaki uygulamalar hakkında bilgi; girişimcilik, yenilikçilik hakkında farkındalık; sürdürülebilir kalkınma hakkında bilgi.
X
0
Mühendislik uygulamalarının evrensel ve toplumsal boyutlarda sağlık, çevre ve güvenlik üzerindeki etkileri ve çağın mühendislik alanına yansıyan sorunları hakkında bilgi; mühendislik çözümlerinin hukuksal sonuçları konusunda farkındalık.
X

Değerlendirme Sistemi

Katkı DüzeyiMutlak Değerlendirme
Ara Sınavın Başarıya Oranı 30
Genel Sınavın Başarıya Oranı 70
Toplam 100

Ders

-

Dersin Detaylı Bilgileri

-

Sayısal Veriler

Öğrenci Başarı Durumu