Ana içeriğe atla

Ders Detayı

Ders Tanımı

DersKoduYarıyılT+U SaatKrediAKTS
HİDROLOJİ3+035
Ders Programı
Ön Koşul Dersleri
Önerilen Seçmeli Dersler
Dersin Diliİngilizce
Dersin SeviyesiLisans
Dersin TürüZorunlu
Dersin KoordinatörüDr.Öğr.Üye. Atakan MANGIR
Dersi VerenlerÖğr.Gör.Dr. Ömer EKMEKCİOĞLU
Dersin Yardımcıları
Dersin AmacıHidroloji konseptini ve gerekli yöntemleri anlamak ve matematik bilim ve mühendislik bilgilerini kullanarak hidroloji problemlerini çözme yeteneği kazandırmak
Dersin İçeriğiBu ders; İklim ve Hidroloji
,Yağış
,Buharlaşma
,Sızma
,Yeraltı suyu akımı
,Akış kayıtları ve analizi
,Akarsu havzaları
,Kar Erimesi
,Hidrograf ve analizi
,Birim hidrograf teorisi ve uygulamaları
,Sentetik birim hidrograf
,Hidrograf öteleme
,Bilgisayar destekli olasılık ve hidrolojik analizler
,Bilgisayar destekli olasılık ve hidrolojik analizler
; konularını içermektedir.
Dersin İçeriğiÖğretim YöntemleriÖlçme Yöntemleri
Öğrenciler, dersi bütünüyle öğrendiklerinde: Bu dersi başarı ile tamamlayan öğrenciler; I. Hidrolojik çevrimi öğrenirler, II. Havza, yağış ve taşkın analizi öğrenirler, III. Hidrograf analizi öğrenirler, IV. Olasılık hesaplarına dayalı hidrolojik analiz öğrenirler. 1, 14, 15, 2, 4, 6A, C, E
Öğretim Yöntemleri:1: Anlatım, 14: Bireysel Çalışma, 15: Problem Çözme, 2: Soru - Cevap, 4: Alıştırma ve Uygulama, 6: Gösterip Yapma
Ölçme Yöntemleri:A: Yazılı sınav, C: Ödev, E: Kısa Sınav

Ders Akışı

SıraKonularÖn Hazırlık
1İklim ve Hidroloji
2Yağış
3Buharlaşma
4Sızma
5Yeraltı suyu akımı
6Akış kayıtları ve analizi
7Akarsu havzaları
8Kar Erimesi
9Hidrograf ve analizi
10Birim hidrograf teorisi ve uygulamaları
11Sentetik birim hidrograf
12Hidrograf öteleme
13Bilgisayar destekli olasılık ve hidrolojik analizler
14Bilgisayar destekli olasılık ve hidrolojik analizler
Kaynak
Hidroloji, M., Bayazit M., Birsen Yayınevi
Yanmaz, A.M., 2013, Applied Water Resources Engineering, 4th Edition, METU Press Usul, N., 2013, Engineering Hydrology, 3rd Edition, METU Press Mays, Larry W,2010, Water Resources Engineering, John Wiley& Sons Robertson, J.A., Cassidy, J.J., and Chaudhry, M.H., Hydraulic Engineering, John Wiley& Sons

Dersin Program Yeterliliklerine Katkısı

Dersin Program Yeterliliklerine Katkısı
NoProgram Yeterliliği Katkı Düzeyi
12345
0
Matematik, fen bilimleri ve ilgili mühendislik disiplinine özgü konularda yeterli bilgi birikimi; bu alanlardaki kuramsal ve uygulamalı bilgileri, karmaşık mühendislik problemlerinde kullanabilme becerisi.
X
0
Karmaşık mühendislik problemlerini saptama, tanımlama, formüle etme ve çözme becerisi; bu amaçla uygun analiz ve modelleme yöntemlerini seçme ve uygulama becerisi.
X
0
Karmaşık bir sistemi, süreci, cihazı veya ürünü gerçekçi kısıtlar ve koşullar altında, belirli gereksinimleri karşılayacak şekilde tasarlama becerisi; bu amaçla modern tasarım yöntemlerini uygulama becerisi.
X
0
Mühendislik uygulamalarında karşılaşılan karmaşık problemlerin analizi ve çözümü için gerekli olan modern teknik ve araçları geliştirme, seçme ve kullanma becerisi; bilişim teknolojilerini etkin bir şekilde kullanma becerisi.
X
0
Karmaşık mühendislik problemlerinin veya disipline özgü araştırma konularının incelenmesi için deney tasarlama, deney yapma, veri toplama, sonuçları analiz etme ve yorumlama becerisi.
X
0
Disiplin içi ve çok disiplinli takımlarda etkin biçimde çalışabilme becerisi; bireysel çalışma becerisi.
X
0
Türkçe sözlü ve yazılı etkin iletişim kurma becerisi; en az bir yabancı dil bilgisi; etkin rapor yazma ve yazılı raporları anlama, tasarım ve üretim raporları hazırlayabilme, etkin sunum yapabilme, açık ve anlaşılır talimat verme ve alma becerisi.
X
0
Yaşam boyu öğrenmenin gerekliliği bilinci; bilgiye erişebilme, bilim ve teknolojideki gelişmeleri izleme ve kendini sürekli yenileme becerisi.
X
0
Etik ilkelerine uygun davranma, mesleki ve etik sorumluluk bilinci; mühendislik uygulamalarında kullanılan standartlar hakkında bilgi.
X
0
Proje yönetimi, risk yönetimi ve değişiklik yönetimi gibi, iş hayatındaki uygulamalar hakkında bilgi; girişimcilik, yenilikçilik hakkında farkındalık; sürdürülebilir kalkınma hakkında bilgi.
X
0
Mühendislik uygulamalarının evrensel ve toplumsal boyutlarda sağlık, çevre ve güvenlik üzerindeki etkileri ve çağın mühendislik alanına yansıyan sorunları hakkında bilgi; mühendislik çözümlerinin hukuksal sonuçları konusunda farkındalık.
X

Değerlendirme Sistemi

Katkı DüzeyiMutlak Değerlendirme
Ara Sınavın Başarıya Oranı 30
Genel Sınavın Başarıya Oranı 70
Toplam 100

Ders

-

Dersin Detaylı Bilgileri

-

Sayısal Veriler

Öğrenci Başarı Durumu