Geri
AKADEMİK

Ders Seçimi Yapacak Öğrencilerimizin Dikkatine

04.09.2019

T.C.

İSTANBUL MEDİPOL ÜNİVERSİTESİ

ECZACILIK FAKÜLTESİ

2019-2020 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI GÜZ DÖNEMİ DERS ALMA İŞLEMLERİ

2019-2020 eğitim-öğretim yılı güz dönemi ders seçim işlemleri 04 Eylül-28 Eylül 2019 tarihleri arasında MEBİS üzerinde yapılacaktır. 

Önemli:

 • Öğrenim ücreti borcunuz bulunması durumunda MEBİS Ders Seçim Ekranı açılmayacaktır.

 • Borcunuz ödenmeden ders alma işlemi yapılamayacağından İdari ve Mali İşler Daire Başkanlığı Öğrenci Muhasebesi Birimi’ne başvurarak, sorununuzu çözmeniz gerekmektedir. 

Ders Alma İşlemleri

 • Zorunlu Dersler

 • Ortak Zorunlu Dersler (Türk Dili-I ve II/Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi-I veII/ İngilizceI-II) 

 • Başarısız Olduğunuz Dersler/Stajlar

 • İsteğe Bağlı Seçmeli Dersler (Genel Kültür, Hobi, vb.)

 • Başka Bölümden Dersler

Ders Seçin Ekranında, yukarıdaki başlıklar altında 2019-2020 Eğitim-Öğretim Yılı Güz Döneminde Fakültemizde okutulacak dersler, verilecek stajlar ile başarısız olarak tekrar almak zorunda olduğunuz dersler/stajlar yer almaktadır. 

1’ inci sınıf öğrencilerinin Ortak Zorunlu Dersleri seçmesi gerekmektedir. 

İsteğe Bağlı Seçmeli Ders alacak öğrencilerimizin İsteğe Bağlı Seçmeli Dersler başlığı altında yer alan derslerden seçim yapmaları gerekmektedir. 2019-2020 eğitim-öğretim yılı Güz Döneminde İsteğe Bağlı Seçmeli Dersler Kavacık ve Haliç Yerleşkesinde açılacak olup kontenjanlara göre öğrenci yerleştirileceğinden tercihlerin buna göre yapılması gerekmektedir. Daha önce alınarak başarılı olunan İsteğe Bağlı Seçmeli Ders sadece not yükseltme amacıyla tekrar seçilebilir. Kısaltmaların tanımları aşağıda belirtilmiştir. 

K/P-2 Kavacık Yerleşkesi/Perşembe günü verilen dersi

K/CTS-1 Kavacık Yerleşkesi/Cumartesi günü verilen dersi

H/C-2 Haliç Yerleşkesi/Cuma günü verilen dersi

H/CTS-1 Haliç Yerleşkesi/Cumartesi günü verilen dersi ifade etmektedir. 

“Başarısız” olduğunuz dersler sekmesinden seçilen İsteğe Bağlı Seçmeli Dersin açılmaması durumunda ders alma-dersten çekilme dönemi içerisinde bu dersin yerine hangi dersi seçtiğinizi dersi belirten dilekçeyi danışmanınıza vermeniz gerekmektedir. Seçilen derslerin “seçilenler” sekmesinde olup-olmadığını tekrar kontrol ettikten sonra, kayıt işlemini “öğrenci 

onayı” butonunu işaretleyerek ders seçim talebinizi danışmanın onaylayacağı sayfaya yönlendirmeniz gerekmektedir. 

Ders alma işleminin geçerliliği, ders seçim işlemlerinin öğrenci ve danışman tarafından onaylanmış olmasına bağlıdır. 

Ders kaydı yaptırmadan hiçbir derse, uygulamalara, stajlara devam edemez, sınavlarına katılamazsınız. Mevcut sınıf listelerine isminizi elle yazarak devam ediyor olmanız, o dersi seçtiğiniz anlamına gelmez ve hiçbir geçerliliği yoktur ve yok hükmündedir.

Ders Muafiyet İşlemleri

 • Ders alma işlemi tamamlandıktan sonra, başka yükseköğretim kurumlarında alınarak başarılı olunan benzer dersler için muafiyet talebinde bulunabilir.

 • Muafiyet talebinde bulunulacak derslerin belgeleri (transkript, ders içerikleri) bir dilekçe ekinde Dekanlığa sunulmalıdır.

 • Muafiyet işlemi sonuçlanıncaya kadar öğrenciler ilgili derse devam etmek zorundadır. 

 • Muafiyet işlemlerinin 28.09.2019 tarihine kadar tamamlanması durumunda, ders alma ve dersten çekilme dönemi sonuna kadar Danışman Öğretim Üyesince uygun bulunacak yeni ders/derslere kayıt yapılabilecektir. 

Öğrencilerimize önemle duyurulur. 

 


Bilgi Talep Formu