Ana içeriğe atla

Ders Detayı

Ders Tanımı

DersKoduYarıyılT+U SaatKrediAKTS
DENEY HAYVANI MODELLERİ2+448
Ders Programı Pazartesi 18:30-19:15 Pazartesi 19:30-20:15 Pazartesi 20:30-21:15 Salı 19:30-20:15 Salı 20:30-21:15 Çarşamba 18:30-19:15 Çarşamba 19:30-20:15 Perşembe 18:30-19:15 Perşembe 19:30-20:15 Pazar 18:30-19:15 Pazar 19:30-20:15
Ön Koşul Dersleri
Önerilen Seçmeli Dersler
Dersin DiliTürkçe
Dersin SeviyesiDoktora
Dersin TürüPrograma Bağlı Seçmeli
Dersin KoordinatörüDr.Öğr.Üye. Bircan KOLBAŞI
Dersi VerenlerDoç.Dr. İlknur KESKİN, Dr.Öğr.Üye. Bircan KOLBAŞI
Dersin Yardımcıları
Dersin AmacıDersin amacı fare ve ratlarda çeşitli hastalık modellerinin nasıl indükleneceği, edinilen bilgiler doğrultusunda hayvanlarda deneysel hastalık modellerinin kurgulanması ve tedavi yöntemlerinin uygulanmasını öğretmektir.
Dersin İçeriğiBu ders; Streptozosin ile DM modeli oluşturulması,CCl4 ile karaciğer yetmezliği modeli oluşturulması,İskemi- reperfüzyon modellerinin oluşturulması,Deneysel sepsis ya da adezyon modellerinin oluşturulması,İntraabdominal sepsis modellerinin oluşturulması,Deneysel şok modellerinin oluşturulması,Ara sınav,Rezeksiyon – anastomoz – patlama basıncı modellerin oluşturulması,Transplantasyon modellerinin oluşturulması,Deneysel tıkanma sarılığı modellerinin oluşturulması,Deneysel pankreatit modellerin oluşturulması,Deneysel kolanjit modellerinin oluşturulması,Peritoneal adezyon modellerinin oluşturulması,Final sınavı; konularını içermektedir.
Dersin İçeriğiÖğretim YöntemleriÖlçme Yöntemleri
1, 14A
Streptozosin ile DM oluşturmanın öğrenilmesi CCl4 ile karaciğer yetmezliği oluşturmanın öğrenilmesi İskemi- reperfüzyon modelleri oluşturmanın öğrenilmesi Deneysel sepsis ya da adezyon modeli oluşturmanın öğrenilmesi İntraabdominal sepsis modelleri oluşturmanın öğrenilmesi Deneysel şok modelleri oluşturmanın öğrenilmesi Rezeksiyon – anastomoz – patlama basıncı modelleri oluşturmanın öğrenilmesi Transplantasyon modelleri oluşturmanın öğrenilmesi Deneysel tıkanma sarılığı modelleri oluşturmanın öğrenilmesi Deneysel pankreatit modelleri oluşturmanın öğrenilmesi Deneysel kolanjit modeller oluşturmanın öğrenilmesi Peritoneal adezyon modeller oluşturmanın öğrenilmesi
Öğretim Yöntemleri:1: Anlatım, 14: Bireysel Çalışma
Ölçme Yöntemleri:A: Yazılı sınav

Ders Akışı

SıraKonularÖn Hazırlık
1Streptozosin ile DM modeli oluşturulması
2CCl4 ile karaciğer yetmezliği modeli oluşturulması
3İskemi- reperfüzyon modellerinin oluşturulması
4Deneysel sepsis ya da adezyon modellerinin oluşturulması
5İntraabdominal sepsis modellerinin oluşturulması
6Deneysel şok modellerinin oluşturulması
7Ara sınav
8Rezeksiyon – anastomoz – patlama basıncı modellerin oluşturulması
9Transplantasyon modellerinin oluşturulması
10Deneysel tıkanma sarılığı modellerinin oluşturulması
11Deneysel pankreatit modellerin oluşturulması
12Deneysel kolanjit modellerinin oluşturulması
13Peritoneal adezyon modellerinin oluşturulması
14Final sınavı
Kaynak
PROF.DR.HASAN BESIM, DENEYSEL HAYVAN MODELLERI

Dersin Program Yeterliliklerine Katkısı

Dersin Program Yeterliliklerine Katkısı
NoProgram Yeterliliği Katkı Düzeyi
12345
0
Histoloji alanındaki güncel ve ileri düzeydeki bilgileri özgün düşünce ve araştırma ile uzmanlık düzeyinde geliştirir, derinleştirir ve alanına yenilik getirecek özgün tanımlara ulaşır.
X
0
Hücre ve dokuyu ileri düzeyde (ultrastrakturel) tanımlar.
0
Sistemlerin gelişimi ile ilgili embriyolojik detayları ileri düzeyde bilir.
0
Alanının ilişkili olduğu disiplinler arası etkileşimi kavrar; yeni ve karmaşık fikirleri analiz, sentez ve değerlendirmede uzmanlık gerektiren bilgileri kullanarak özgün sonuçlara ulaşır.
X
0
Alanına yenilik getiren, yeni bir düşünce, yöntem, tasarım veya uygulama geliştirir ya da bilinen bir düşünce, yöntem, tasarım veya uygulamayı farklı bir alana uygular, özgün bir konuyu araştırır, kavrar, tasarlar, uyarlar ve uygular.
X
0
Yaptığı/katıldığı araştırmanın raporunu yazar. Ulusal/uluslar arası kabul görmüş hakemli bir dergide yayınlar, bilimsel toplantılarda sunar.
X
0
Alanına yenilik getiren, yeni bir düşünce, yöntem, tasarım veya uygulama geliştiren ya da bilinen bir düşünce, yöntem, tasarım veya uygulamayı farklı bir alana uygulayan özgün bir çalışmayı bağımsız olarak gerçekleştirerek alanındaki ilerlemeye katkıda bulunur.
0
Yaratıcı ve eleştirel düşünme, sorun çözme ve karar verme gibi üst düzey zihinsel süreçleri kullanarak alanı ile ilgili yeni düşünce ve yöntemler geliştirir.
X
0
Histoloji alanı ile ilgili toplantılara katılır, bildiri sunar, tartışmalara katılır, konferanslar verir, çalışmalarını alan özgü itibarlı dergilerde yayınlar
0
Histoloji ve embriyoloji alanı ile ilgili verileri toplar, yorumlar, uygular, duyurur.

Değerlendirme Sistemi

Katkı DüzeyiMutlak Değerlendirme
Ara Sınavın Başarıya Oranı 50
Genel Sınavın Başarıya Oranı 50
Toplam 100

Ders

-

Dersin Detaylı Bilgileri

-

Sayısal Veriler

Öğrenci Başarı Durumu