Ana içeriğe atla

Ders Detayı

Ders Tanımı

DersKoduYarıyılT+U SaatKrediAKTS
SİNİR SİSTEMİ HİST., EMBRİYOLOJİSİ VE ANOMALİLERİ2+026
Ders Programı
Ön Koşul Dersleri
Önerilen Seçmeli Dersler
Dersin DiliTürkçe
Dersin SeviyesiDoktora
Dersin TürüPrograma Bağlı Seçmeli
Dersin KoordinatörüDoç.Dr. İlknur KESKİN
Dersi VerenlerDoç.Dr. İlknur KESKİN
Dersin Yardımcıları
Dersin AmacıMerkezi ve periferik sinir sistemi dokularının normal histolojik görünümünü anlamak. Sinir dokularının mikroskobik özelliklerini incelemek. Sinir hücrelerinin gelişimsel kökenlerini ve sinir dokularını oluşturmak için geçirdikleri morfogenetik süreci öğrenmek. Serebral iskemi, nörodejeneratif hastalıklar ve gelişimsel anormallikler gibi sinir sistemi anomalileri ile ilişkili histoloji ve nöropatolojiyi tanıtmak.
Dersin İçeriğiBu ders; Nörolojiye giriş: Sinir sisteminin organizasyonu ve işlevi.,Nöronların histolojisi ve sinir sisteminin destek hücreleri,Serebrum ve serebellumun histolojisi,Omurilik ve periferik sinir sisteminin histolojisi,Duyu organlarının histolojisi,Sinir sisteminin erken gelişimi,Merkezi sinir sisteminin gelişimi,Periferik sinir sisteminin gelişimi,Duyu organlarının gelişimi,Merkezi sinir sisteminin gelişimsel anormallikleri,Periferik sinir sisteminin gelişimsel anormallikleri,Duyu organlarının gelişimsel anormallikleri,Merkezi sinir sistemi hastalıkları,Periferik sinir sistemi ve duyu organları hastalıkları; konularını içermektedir.
Dersin İçeriğiÖğretim YöntemleriÖlçme Yöntemleri
sinir sisteminin genel özelliklerini ve işlevini anlamak Nöron hücrelerinin ve sinir sisteminin destekleyici hücrelerinin morfolojisini ve işlevlerini tanımlar, farklı nöronal hücre tiplerini tanımlamak, insan sinir sistemi bileşenlerinin yapılarını tanımlar, nöronal dokunun çeşitli bileşimlerinin mikro yapısını ve işlevini anlatmak, Nöronal hücre tipleri arasındaki ultra yapıyı ve farklılıkları anlatır, İnsan sinir sistemi bileşenlerinin oluşum süreçlerini ve yeniden şekillenmelerini tanımlar. , insan sinir dokusu kusurlarının ve yaralanmasının histopatolojisini tanımlar, sinir sistemi malformasyonlarını sınıflandırır ve sınıflandırır, çeşitli nöronal hücre tiplerini ve sinir dokusunu belirlemek için mikroskop fiziğinin ilkelerini uygularlar. , nöronal hücre tipleri ve sinir dokusunun elektron mikrograflarını yorumlar ve inceler. , Sinir dokusu kesitini görselleştirmek için boyama yöntemlerini tanımlar, sinir sisteminin farklı tipteki histolojik slaytlarını incelemek1, 14A
Öğretim Yöntemleri:1: Anlatım, 14: Bireysel Çalışma
Ölçme Yöntemleri:A: Yazılı sınav

Ders Akışı

SıraKonularÖn Hazırlık
1Nörolojiye giriş: Sinir sisteminin organizasyonu ve işlevi.
2Nöronların histolojisi ve sinir sisteminin destek hücreleri
3Serebrum ve serebellumun histolojisi
4Omurilik ve periferik sinir sisteminin histolojisi
5Duyu organlarının histolojisi
6Sinir sisteminin erken gelişimi
7Merkezi sinir sisteminin gelişimi
8Periferik sinir sisteminin gelişimi
9Duyu organlarının gelişimi
10Merkezi sinir sisteminin gelişimsel anormallikleri
11Periferik sinir sisteminin gelişimsel anormallikleri
12Duyu organlarının gelişimsel anormallikleri
13Merkezi sinir sistemi hastalıkları
14Periferik sinir sistemi ve duyu organları hastalıkları
Kaynak

Dersin Program Yeterliliklerine Katkısı

Dersin Program Yeterliliklerine Katkısı
NoProgram Yeterliliği Katkı Düzeyi
12345
0
Histoloji alanındaki güncel ve ileri düzeydeki bilgileri özgün düşünce ve araştırma ile uzmanlık düzeyinde geliştirir, derinleştirir ve alanına yenilik getirecek özgün tanımlara ulaşır.
X
0
Hücre ve dokuyu ileri düzeyde (ultrastrakturel) tanımlar.
0
Sistemlerin gelişimi ile ilgili embriyolojik detayları ileri düzeyde bilir.
X
0
Alanının ilişkili olduğu disiplinler arası etkileşimi kavrar; yeni ve karmaşık fikirleri analiz, sentez ve değerlendirmede uzmanlık gerektiren bilgileri kullanarak özgün sonuçlara ulaşır.
0
Alanına yenilik getiren, yeni bir düşünce, yöntem, tasarım veya uygulama geliştirir ya da bilinen bir düşünce, yöntem, tasarım veya uygulamayı farklı bir alana uygular, özgün bir konuyu araştırır, kavrar, tasarlar, uyarlar ve uygular.
0
Yaptığı/katıldığı araştırmanın raporunu yazar. Ulusal/uluslar arası kabul görmüş hakemli bir dergide yayınlar, bilimsel toplantılarda sunar.
0
Alanına yenilik getiren, yeni bir düşünce, yöntem, tasarım veya uygulama geliştiren ya da bilinen bir düşünce, yöntem, tasarım veya uygulamayı farklı bir alana uygulayan özgün bir çalışmayı bağımsız olarak gerçekleştirerek alanındaki ilerlemeye katkıda bulunur.
0
Yaratıcı ve eleştirel düşünme, sorun çözme ve karar verme gibi üst düzey zihinsel süreçleri kullanarak alanı ile ilgili yeni düşünce ve yöntemler geliştirir.
0
Histoloji alanı ile ilgili toplantılara katılır, bildiri sunar, tartışmalara katılır, konferanslar verir, çalışmalarını alan özgü itibarlı dergilerde yayınlar
0
Histoloji ve embriyoloji alanı ile ilgili verileri toplar, yorumlar, uygular, duyurur.

Değerlendirme Sistemi

Katkı DüzeyiMutlak Değerlendirme
Ara Sınavın Başarıya Oranı 50
Genel Sınavın Başarıya Oranı 50
Toplam 100

Ders

-

Dersin Detaylı Bilgileri

-

Sayısal Veriler

Öğrenci Başarı Durumu