Ana içeriğe atla

Ders Detayı

Ders Tanımı

DersKoduYarıyılT+U SaatKrediAKTS
İLERİ MİKROSKOBİ PRENSİPLERİ2+448
Ders Programı Pazartesi 19:30-20:15 Pazartesi 20:30-21:15 Pazartesi 21:30-22:15 Pazartesi 22:30-23:15 Salı 12:45-13:30 Salı 13:30-14:15 Cumartesi 12:45-13:30 Cumartesi 13:30-14:15
Ön Koşul Dersleri
Önerilen Seçmeli Dersler
Dersin DiliTürkçe
Dersin SeviyesiDoktora
Dersin TürüZorunlu
Dersin KoordinatörüDoç.Dr. İlknur KESKİN
Dersi VerenlerDoç.Dr. İlknur KESKİN, Dr.Öğr.Üye. Bircan KOLBAŞI
Dersin Yardımcıları
Dersin AmacıBu dersin amacı mikroskopların optik ve elektronik tasarımlarının ve kurgulanan deneysel çalışmalarda uygun mikroskobu seçerek, görüntüleme tekniklerinin öğretilmesidir.
Dersin İçeriğiBu ders; Mikroskop temelleri,Işık ve renk,Aydınlatma, filtreleme ve görüntüleme araçları,Geometrik optik tasarım,Kırınım ve girişim,Aydınlık alan, faz-kontrast ve karanlık alan görüntüleme,Polarize mikroskobi,ARASINAV HAFTASI,Floresan mikroskobi,Taramalı konfocal mikroskobi,İleri mikroskobi teknikleri,Yeni mikroskobi teknikleri,Mikroskobi için görüntü işleme,Final sınavı; konularını içermektedir.
Dersin İçeriğiÖğretim YöntemleriÖlçme Yöntemleri
Bu dersin sonunda öğrenciler; Işık mikroskopu optik tasarımını kullanılan optik elemanlar ve sensörlerle öğrenir. Mikroskoplarda kullanılan temel kırınım,yansıma ve polarizasyon tekniklerini hakkında bilgi sahibi olur ve optik çözünürlüğü hesaplar. Floresan, faz ve karanlık alan mikroskoplarının çalışma prensiplerini öğrenir. İleri mikroskop tekniklerini anlatan patentleri/makaleleri okuyabilir.1, 13, 4A, C
Öğretim Yöntemleri:1: Anlatım, 13: Deney / Laboratuvar, 4: Alıştırma ve Uygulama
Ölçme Yöntemleri:A: Yazılı sınav, C: Ödev

Ders Akışı

SıraKonularÖn Hazırlık
1Mikroskop temelleri
2Işık ve renk
3Aydınlatma, filtreleme ve görüntüleme araçları
4Geometrik optik tasarım
5Kırınım ve girişim
6Aydınlık alan, faz-kontrast ve karanlık alan görüntüleme
7Polarize mikroskobi
8ARASINAV HAFTASI
9Floresan mikroskobi
10Taramalı konfocal mikroskobi
11İleri mikroskobi teknikleri
12Yeni mikroskobi teknikleri
13Mikroskobi için görüntü işleme
14Final sınavı
Kaynak
MİKROSKOPİ-ALP CAN-NOBEL TIP KİTABEVİ
Fundamentals of light microscopy and electronic imaging, D.B. Murphyö Willey 2001 Optical nanoscopy and novel microscopy techniques, P.Xi, CRC Press, 2014

Dersin Program Yeterliliklerine Katkısı

Dersin Program Yeterliliklerine Katkısı
NoProgram Yeterliliği Katkı Düzeyi
12345
0
Histoloji alanındaki güncel ve ileri düzeydeki bilgileri özgün düşünce ve araştırma ile uzmanlık düzeyinde geliştirir, derinleştirir ve alanına yenilik getirecek özgün tanımlara ulaşır.
X
0
Hücre ve dokuyu ileri düzeyde (ultrastrakturel) tanımlar.
X
0
Sistemlerin gelişimi ile ilgili embriyolojik detayları ileri düzeyde bilir.
0
Alanının ilişkili olduğu disiplinler arası etkileşimi kavrar; yeni ve karmaşık fikirleri analiz, sentez ve değerlendirmede uzmanlık gerektiren bilgileri kullanarak özgün sonuçlara ulaşır.
X
0
Alanına yenilik getiren, yeni bir düşünce, yöntem, tasarım veya uygulama geliştirir ya da bilinen bir düşünce, yöntem, tasarım veya uygulamayı farklı bir alana uygular, özgün bir konuyu araştırır, kavrar, tasarlar, uyarlar ve uygular.
X
0
Yaptığı/katıldığı araştırmanın raporunu yazar. Ulusal/uluslar arası kabul görmüş hakemli bir dergide yayınlar, bilimsel toplantılarda sunar.
0
Alanına yenilik getiren, yeni bir düşünce, yöntem, tasarım veya uygulama geliştiren ya da bilinen bir düşünce, yöntem, tasarım veya uygulamayı farklı bir alana uygulayan özgün bir çalışmayı bağımsız olarak gerçekleştirerek alanındaki ilerlemeye katkıda bulunur.
0
Yaratıcı ve eleştirel düşünme, sorun çözme ve karar verme gibi üst düzey zihinsel süreçleri kullanarak alanı ile ilgili yeni düşünce ve yöntemler geliştirir.
0
Histoloji alanı ile ilgili toplantılara katılır, bildiri sunar, tartışmalara katılır, konferanslar verir, çalışmalarını alan özgü itibarlı dergilerde yayınlar
0
Histoloji ve embriyoloji alanı ile ilgili verileri toplar, yorumlar, uygular, duyurur.

Değerlendirme Sistemi

Katkı DüzeyiMutlak Değerlendirme
Ara Sınavın Başarıya Oranı 50
Genel Sınavın Başarıya Oranı 50
Toplam 100

Ders

-

Dersin Detaylı Bilgileri

-

Sayısal Veriler

Öğrenci Başarı Durumu