Geri
AKADEMİK

İklim değişikliği hakkında bilgi edinmek için, önce iklimin ne olduğunu bilmeniz gerekir. 

İklim Nedir? Havadan Nasıl Farklı? 
Havanın ne olduğunu birçoğunuz biliyordur. Hava, günden güne dışarıda gördüğümüz ve hissettiğimiz değişimlerdir. Bir gün yağmur yağabilir ve bir sonraki gün güneşli olabilir. Bazen soğuktur. Bazen sıcaktır. Hava durumu da yer değiştirir.

İklim, bir yerin normal havasıdır. İklim farklı mevsimler için farklı olabilir. Yaz aylarında çoğunlukla sıcak ve kuru bir yer olabilir. Aynı yer kışın serin ve ıslak olabilir. Farklı yerler farklı iklimlere sahip olabilir. Her zaman kar yağdığı yerde yaşayabilirsin. Ve bazı insanlar hep dışarıda yüzmek için havanın yeterince sıcak olduğu yerlerde yaşarlar!

Dünya’nın iklimi de var. Dünyadaki iklim, dünyanın dört bir yanındaki tüm iklimleri bir araya getirdiğinizde elde ettiğiniz şeydir.
 

İklim Değişikliği Nedir? 


İklim değişikliği, bir yerde bulunan normal havalarda bir değişikliktir. Bu genellikle bir yılda ne kadar yağmur yağdığı bir değişim olabilir. Ya da bir ayın veya mevsimin normal sıcaklıklarında bir değişiklik olabilir.

İklim değişikliği de Dünya’nın ikliminde bir değişikliktir. Bu, Dünya’nın normal sıcaklıklarında bir değişiklik olabilir. Ya da yağmurun ve karların yeryüzünde genellikle düştüğü bir değişiklik olabilir.

Hava sadece birkaç saat içinde değişebilir. İklim değişmek için yüzlerce, hatta milyonlarca yıl alır.


Dünya’nın İklim Değişimi mi? 
Dünya’nın iklimi daima değişiyor. Dünyanın ikliminin şu an olduğundan daha sıcak olduğu zamanlar olmuştur. Daha serin olduğu zamanlar da olmuştur. Bu zamanlar binlerce veya milyonlarca yıl sürebilir.

Dünyayı inceleyen bilim dünyası, Dünya’nın iklimi ısınmakta olduğunu görüyorlar. Dünya’nın sıcaklığı son 100 yılda bir derece Fahrenheit kadar yükseldi. Bu çok fazla görünmeyebilir. Ancak, Dünya’nın sıcaklığındaki küçük değişimlerin büyük etkileri olabilir.

Bazı etkiler zaten oluyor. Dünya ikliminin ısınması, bazı kar ve buzun erimesine neden oldu. Isınma ayrıca okyanusların yükselmesine neden oldu. Ve bazı bitkilerin büyüdüğü zamanlamayı değiştirdi. 


Dünya’nın İkliminin Değişmesine Neden Olan Nedir? 
Birçok şey iklimi kendi başına değiştirebilir. Dünyanın güneşten uzaklığı değişebilir. Güneş daha fazla veya daha az enerji gönderebilir. Okyanuslar değişebilir. Bir volkan patladığında, iklimimizi değiştirebilir.

Çoğu bilim adamı, insanların iklimi de değiştirebileceğini söylüyor. İnsanlar araba kullanıyorlar. İnsanlar evlerini ısıtır ve serinletir. İnsanlar yemek pişirir. Bütün bu şeyler enerji alır. Enerjimizi elde etmenin bir yolu kömür, petrol ve gaz yakmaktır. Bu şeyleri yakmak, gazları havaya sokar. Gazlar havanın ısınmasına neden olur. Bu bir yerin iklimini değiştirebilir. Aynı zamanda Dünya’nın iklimini de değiştirebilir.
 

Dünya’da İklim Değişikliği
Bilim insanları, Dünya’nın sıcaklığının önümüzdeki 100 yıl boyunca devam edeceğini düşünüyor. Bu da daha fazla kar ve buzun erimesine neden olur. Okyanuslar yükselecek. Bazı yerler daha sıcak olacak. Diğer yerlerde daha fazla kar ile daha soğuk kışlar olabilir. Bazı yerlere daha fazla yağmur yağabilir. Diğer yerler daha az yağış alabilir. Bazı yerlerde daha güçlü kasırgalar olabilir.
 

Kaynak: NASA