Ana içeriğe atla

Akdeniz Araştırmaları Merkezi (AKAM) 2016 yılında İstanbul Medipol Üniversitesi çatısı altında kurulmuş, Türkiye’nin bulunduğu bölgedeki gelişmelere ilişkin ekonomik, sosyal ve siyasal araştırmalar ve çeşitli akademik faaliyetler yürüten bir merkezdir. Bu kapsamda, çeşitli teorik ve saha çalışmaları yürütmesinin yanında, seminer, çalıştay ve konferanslarla alanında uzman kişileri bir araya getirerek bölge ülkelerinin ve toplumlarının iktisadi, sosyal ve siyasi yapısına ilişkin bilginin arttırılmasını ve politika uygulamalarının desteklenmesini amaçlayan AKAM, aynı zamanda uzman araştırmacı ve akademisyenlerin yetiştirilmesine de katkı sağlamayı hedeflemektedir.

Merkez, bugüne kadar yürüttüğü faaliyetlerle, farklı birçok konuda Türkçe, İngilizce ve Arapça olmak üzere araştırma ve politika önerisi raporları yayınlamış, çeşitli toplantılarda uzman ve akademisyenleri biraraya getirerek bilgi paylaşımına ve paydaş etkileşimine aracılık etmiştir. 

Bünyesinde, Enerji Çalışmaları Grubu, Göç Çalışmaları Grubu ve Sosyal Sorumluluk Grubu olmak üzere üç çalışma grubu barındıran AKAM, çalışma ve faaliyet alanlarını genişletmektedir.