Geri
AKADEMİK
Banner

PSİKOLOJİK DANIŞMANLIK VE REHBERLİK BİRİMİ

Rehberlik ve psikolojik danışmanlık hizmetleri çerçevesinde bireysel ve grup danışma hizmeti sunulmaktadır. Öğrencilerin bireysel, duygusal ve sosyal gelişimlerini desteklemek amacıyla çalışmaların yürütüldüğü birimde, okul dönemi boyunca danışmanlık hizmetleri randevu sistemiyle verilmekte ve belirlenen saatlerde 45 dakikalık oturumlar şeklinde yapılmaktadır. Danışmanlık hizmetleri ücretsizdir. Danışmanlık hizmetlerinde süreç; gizlilik, güven, gönüllülük, eşit ilişki ve kabul ilkeleri çerçevesinde yürütülmektedir.

Bireysel Danışmanlık

Kendini tanımak, davranışlarını anlamak, farkındalıklarını arttırıp geliştirmek isteyen, olaylarla başa çıkmada zaman zaman güçlüklerle karşılaşan bireylere yönelik profesyonel danışmanlık hizmetidir. Danışanın kendisiyle ilgili farkındalığı artar, kendisi için çözümler üretir, kararlar alır ve bunu danışman yardımıyla uygular. Bireyler, sorunlarını çözmede kendilerini yetersiz görseler de bireysel danışmanlık hizmeti vesilesiyle sorunlarını fark ederler ve bu sorunlarla yüzleşebilirler. Böylelikle hem akademik hem de sosyal hayatlarında daha başarılı ve verimli olmaları amaçlanır.

Grup Danışmanlığı

Sorunlarıyla ilgili farkındalık kazanmış bir grup insanın, bir grup lideriyle bir araya gelerek sorunlarını paylaştıkları bir süreçtir. İnsan, hayatı boyunca dile getiremediği olumlu ya da olumsuz birçok duygu ve düşünceyi grupla psikolojik danışma sürecinde ifade edebilmekte ve farkındalığı artmakta, kendini tanıma fırsatı bulmaktadır. Grupla psikolojik danışma ortamında üyeler, bireysel ayrılıklarını fark ederler. Kendileri dışında daha başka özelliklere sahip kişilerin var olabileceğini öğrenirler. Bireysel psikolojik danışmanın temel ilkeleri (gizlilik, güven, gönüllülük, kabul) grupla psikolojik danışma için de geçerlid

İstanbul Medipol Üniversitesi’nde kayıtlı olan tüm öğrenciler birime başvurabilirler.

Üniversitemizde, bu hizmet ücretsiz olarak sağlanmaktadır.

Başvuru için lütfen başvuru formunu eksiksiz doldurup, pdrbasvuru adresine e-mail göndermeniz gerekmektedir. Başvuru formu için lütfen tıklayınız.