Kurucu'dan
Yazdır

‘Ulusal güvenlik gümrük denetimiyle sağlanıyor’

Medipol Üniversitesinde düzenlenen “Dış Ticaretin Sihirli Elleri” başlıklı konferansta konuşan Gümrük TV’nin kurucusu Erdem İlbeyi, gümrükte alınan güvenlik önlemlerinin ulusal güvenliği sağladığını söyledi.

28.12.2017
‘Ulusal güvenlik gümrük denetimiyle sağlanıyor’

Başlıksız Belge

Medipol Üniversitesi Sosyal Bilimler Meslek Yüksek Okulunun organize ettiği “Dış Ticaretin Sihirli Elleri” başlıklı konferans, Kavacık Güney Kampüste yapıldı. Konferansa Gümrük TV’nin kurucusu Erdem İlbeyi, Gümrük Muayene Memurları Derneği Başkanı Hakan Ülker ve İstanbul Gümrük Müşavirleri Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Sezen katıldı. Konferansta ilk sözü alan Gümrük TV’nin kurucusu Erdem İlbeyi, ulusal güvenliğin gümrük denetimiyle sağlandığını ve sistemde oluşacak boşluğun bütün ülke güvenliğini tehlikeye atabileceğini söyledi. Gümrük mesleğinde faaliyet gösterenlerin üzerinde kara leke olan “rüşvet” konusuna da değinen İlbeyi, kurucusu olduğu Gümrük TV’nin kuruluş amaçlarından birinin de bu algıyı kırmak olduğunu dile getirdi. Öğrencilere tavsiyelerde bulunan İlbeyi, bu mesleğe ilgi duyan adayların uluslararası ticaret hukukunu yakından takip etmeleri gerektiğini sözlerine ekledi.

‘TÜRKİYE’DE PİYASA DENETİM MEKANİZMASI YOK’
Gümrük İdaresindeki iş yükünün ağırlığından yakınan Gümrük Müşavirleri Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Sezen, Türkiye gibi ülkelerde piyasa denetim mekanizmasının olmaması nedeniyle, bütün denetimlerin gümrük memurları tarafından yapılmasının beklendiğini söyledi. Sezen, ithal ve ihraç edilen tüm ürünlerden gümrük müşavirlerinin sorumlu olduğunu ve bunun da birtakım sıkıntılar doğurduğunu ifade etti. Konferansta son sözü alan Gümrük Muayene Memurları Derneği Başkanı Hakan Ülker ise gümrüklerin son derece stratejik kurumlar olduğunu ve sadece ekonomik değil ulusal güvenlik anlamında da rol üstlendiğine dikkat çekerek gümrüklerin tarihi öneminden bahsetti. Ülker, muayene memurlarının gümrüklerde ithalat ve ihracat işlemlerinin kontrol ve denetim noktasında bulunduklarını belirterek mesleklerinin ciddiyetsizliği kaldırmayacağını söyledi. Ülker, gümrük muayene memurlarının çalışma koşullarının zorluğundan bahsederek zor olmayan mesleklerin kişiye olumlu yönde bir şey kazandırmayacağını kaydetti.